Neděle 12. listopadu patřila opět hudbě

Halenkovické hudební odpoledne rozeznělo hudbu v nás


V neděli 12. listopadu se uskutečnil již 10. ročník Halenkovického hudebního odpoledne. Kolem půl třetí už se plnil sál hosty a bufet s maminkami ze SRPŠ byl přichystaný na prodej občerstvení včetně pečených dobrot od maminek a rodinných příslušníků vystupujících. Za letošní nálož buchet, zákusků, sušenek a cukroví všem maminkám velmi děkujeme! 

Úderem 15. hodiny utichl sál a hosty přivítala naše patronka Zuzka Šalášková.  Hned po ní na podium nastoupili první dva vystupující – osmáci Rosťa Trvaj a Pepa Hruban. Na trombony zahráli tři duety. Letošní moderátorky Hanka Machalová a Klárka Dudešková pak představily a popsaly nejen kluky trombonisty, ale každého vystupujícího, kteří letos vystoupili.

      

Pak už na podium dorazila početná skupina nově vzniklého dětského folklórního souboru Marijánek. Po svatomartinském průvodu, který po obědě započali u Zvonice a v doprovodu Martina na koni prošli obcí, na podium přišlo uskupení radost pohledět. V halenkovických krojích a s husou v nůši zazpívali a zatancovali sourozenci Bakalarovi: Mariánka, Šimon a Miky, sestry Anička a Mariánka Pavelkovy, Timon Chytil, Viliam Rajský. Na housle je doprovodila členka souboru Mariánka Bakalarová, její mamka Barča na flétnu, jako kontráš Jakub Brmba Peprníček, na violoncello Naďa Hanáčková. Zazpívali a zatancovali písničky Haj husičky haj a Čí sú to husky.

   


Po veselém hudebním představení folklorního souboru jsme přešli k sólovým vystoupením. Jako první odvážně nastoupila za klavír druhačka Rozárka Hladilová (7 let), která letos začala chodit do základní umělecké školy. Za dva měsíce se toho na klavír moc naučit nedá, ale zahrála a zazpívala písničku Běžela ovečka. Potom k ní na podium přišla ke klavíru a mikrofonu Zuzka Šalášková a spolu zazpívaly píseň Barbory Polákové Voda. Simonka Fojtíková (8 let) nás u klavíru opět po roce ohromila svou vlastní skladbou a také lidovou písní Já mám doma trnku. Chodí do hudebky druhým rokem a je žákyní druhé třídy. Emily Súkupová (11 let) přišla na podium se svým violoncellem a zahrála koledu Chtíc, aby spal. Poté ještě zazpívala pohádkovou písničku Vím jedno návrší. Na violoncello hraje už 5 let, zpívá ve sboru při ZUŠ R. Firkušného Napajedla. Devítiletá Zlatuška Trvajová vystoupila se svými housličkami a zahrála čistě Když jsem chodil do školy a Čížečku, čížečku. Zlatka kromě housliček chodí ještě do Radovánku.

   

   
   
Jako rodinné uskupení pak před diváky nastoupili tatínek Jan a sedmiletá Mariánka Švanygovi. Jejich dvě písničky dojaly celý sál a kombinace kytary, mužského hlasu a roztomilého dětského zpěvu zanechalo v uších obecenstva velkou a milou stopu. Zazněly skladby Sova sněžná od Karla Plíhala a Růžička od Spirituál kvintetu. Po nich nastoupilo další rodinné duo, paní Jana Lukášová se synem Honzíkem a společně zahráli na piano a housle Uspávanku od Zory Jandové. Honza dva roky hraje na housle, je to bubeník i zpěvák, chodí do ZŠ v Otrokovicích.
 
   

   

První část hudebního odpoledne zakončila zpěvem Sofinka Kašparová, která zazpívala Horehronie. Loni zpívala ve sboru s Terkou Bieberlovou a letos se přihlásila k paní učitelce Svobodové do DDM Matýsek, kde zdokonaluje svůj hlasový projev.

   

Po půlhodinové přestávce na občerstvení nastoupil před obecenstvo nově založený dětský pěvecký sbor. Pěvecký sbor vzniknul jako oficiální kroužek letos v září, ale některá děvčata nacvičovala už loni písničky na vystoupení pro Vítání občánků. Pro tohle vystoupení si připravila děvčata pod vedením Ivety Hladilové a za asistence Zuzky Šaláškové dvě písničky z pohádek: O šípkových růžích z pohádky Jak se budí princezny a z pohádky Dvanáct měsíčků píseň Hádej. Na klavír je doprovodily Iveta a Zuzka. Vystoupily členky sboru: Rozárka Hladilová a Mariánka Švanygová z 2. třídy, ze třetí třídy pak: Dianka Chochulová, Lenička Zapletalová, Eliška Mészáros, Violka Kovářová z 6. třídy a Klárka Dudešková (7. třída). Jako hosté se přidaly sedmačky Silvie Abrahámová a Klárka Plšková. 

   

Po sboru přišla na podium Amálka Sudková (12 let) a zahrála na kytaru a zazpívala píseň zpěvačky PINK What about us. Hraje na kytaru 6. rokem. Zpívat začala tento rok na táboře v orchestru umělecké školy Napajedla. Johanka Hladilová (14 let) chodí do 8. třídy na Scio školu ve Zlíně. Na klavír hraje již sedmým rokem a letos bude absolvovat na základní umělecké škole Rudolfa Firkušného v Napajedlích. Tento den nám zahrála dvě skladby: píseň známé zpěvačky Camily Cabello SHAMELESS a druhá skladba je také píseň, tentokrát od zpěvačky a skladatelky Lany del Rey: Say yes to heaven. Obě se naučila hrát sama jen tak pro radost.

    

A závěr patřil dospělým účinkujícím. Paní Jana Lukášová s Terezkou Bieberlovou společně zazpívaly písně Zamilovaná a Někdy se bojím. U obou skladeb obecenstvu naskakovala husí kůže, vyspělý hlas Terky a bezchybný klavírní doprovod paní Lukášové nenechaly nikoho na pochybách, že toto je opravdu profesionální vystoupení. Pak ještě sama paní Lukášová zazpívala píseň Čerešně.

    

Stejně vysokou laťku měla od minulého ročníku nasazenou i čtveřice místních hudebnic. Zuzana Šalášková zpívala, na housle hrála Hana Gabrhelíková, na klavír Markéta Sudolská a na violoncello Naďa Hanáčková. Jejich podání Malého prince (Eva Burešová), Trávy (od Anety Langerové) a Morany (Vesna) byly důstojným a krásným zakončením pohodového hudebního odpoledne. 

   

Během večera došlo na předání výdělku z Hudebního odpoledne 2022, a to přímo do rukou paní ředitelky ZŠ a MŠ Halenkovice - paní Marii Kašíkové. Tradicí je, že se za tyto peníze nakoupí do školky nebo školy nějaké hudební nástroje. 

   

Na úplný závěr došlo na předávání diplomů za účast a předání věcné odměny všem odvážným vystupujícím, předání květin dámám a společné fotografování. Děkujeme všem maminkám za pomoc s organizací, maminkám a tatínkům ze SRPŠ za práci v bufetu, všem za přinesené sladkosti. Dále děkujeme Zuzce Šaláškové za pomoc s přípravou, panu Kříčkovi za nazvučení při sobotní generálce i nedělním vystoupení. Děkujeme všem, co se přišli podívat na vystoupení a fandili našim hudebníkům a zpěvákům. Děkujeme malým i velkým talentům, že se s námi podělili o to, co umí. 

Krásný předvánoční čas přejeme a těšíme se na další kulturní akci, která nás čeká už 2. prosince 2023 - ROZSVĚCOVÁNÍ VÁNOČNÍHO STROMU A JARMARK.Iveta Hladilová