70. výročí osvobození Halenkovic

e-mail hlavní stránka zpět


text, foto: P. Bieberlová

   V pátek 1. května 2015, v předvečer 70. výročí osvobození Halenkovic, se padesátka halenkovických občanů sešla u pomníku padlých na Pláňavách, aby si zde připomněla oběti nejstrašnějšího konfliktu v dějinách lidstva - II. světové války.
   Pietní obřad byl zahájen státní hymnou, za jejíž tónů k pomníku položili věnec halenkovičtí hasiči. Následně starosta obce Jaromír Blažek a o. Bohumil Kundl ve svých projevech připomenuli události vztahující se k tomuto významnému výročí.
   Všichni účastníci pietní akce se pak přesunuli na halenkovický hřbitov, kde společně položili kytici na hrob rumunských vojáků a tiše se poklonili jejich památce. Alexandru Tomcescu, Marin n Joan a neznámý rumunský vojín padli při osvobozování Halenkovic.
   Čestnou stráž u pomníku padlých i u vojenského hrobu v dobových uniformách drželi otec a syn Klečkovi ze Zádřinoví.

   V neděli 3. května 2015 přijel položit květiny na hrob a uctít tak památku rumunských vojáků rada rumunského velvyslanectví v Praze, pan Marius Săvuică se svou manželkou.

Fotogalerii z pietního obřadu i návštěvy zástupce rumunského velvyslanectví máte k dispozici ...zde.

 
Pietní akce k osbobození Pietní akce k osbobození Pietní akce k osbobození Pietní akce k osbobození Pietní akce k osbobození