Otevření nebe 2015

e-mail hlavní stránka zpět


text, foto: RJ

   Snad každý nedočkavě očekává příchod jara. Nejinak jsou na tom i modeláři, kteří jsou na pěkném počasí doslova závislí. I proto je otevření nebe nad modelářským letištěm příslibem, že už by jaro mohlo vydržet.
   Letos halenkovičtí modeláři otevřeli nebe nad svým letištěm na Vrchovici v sobotu 11. dubna. Otevírání nebe je pro modeláře svátkem a příležitostí k setkání po nekonečných zimních měsících, během kterých se dá venku létat jen s obtížemi. I proto je otevírání nebe pojato spíše jako zahradní slavnost než akce svázaná přísnou organizací a řádem. Za celý den (začínalo se kolem desáté hodiny dopoledne a končilo až za tmy) se na letišti vystřídalo opravdu velké množství modelářů ale i hostí, kteří si na kraj obce udělali příjemnou sobotní vycházku. Jedni přijížděli, další odjížděli, auty na kolech nebo pěšky. Staří, mladí děti, všichni si užívali krásného počasí, které nepřekazil tu a tam se vyskytnuvší závan větru. Létalo se pořád, bylo se na co dívat. Nad plochou se proháněly staré známé stroje, ale také modely, které ještě voněly novotou. Diskutovalo se, vyprávělo, konzultovalo a tváře se nastavovaly jarnímu sluníčku. Pro ty, na které přišla žízeň nebo hlad, bylo připraveno občerstvení - něco k pití, něco z udírny a komu by ani toto nestačilo, mohl si pochutnat na výborné dršťkové polévce.
   Letištní plocha byla opět perfektní. Už týden před akcí proběhla brigáda, během níž se pobránovala, zapískovala a poválcovala vzletová dráha. Zapraveny byly díry po zimním rejdění myší. Proběhl úklid budovy, umyla se okna.
   Každým rokem, po zimní přestávce, přibývá na letišti nějaká novinka. Letos si mohl pozorný pozorovatel všimnout nového solárního panelu, nainstalovaného na střeše budovy. Slunce se od teď bude podílet na napájení baterií modelů, zabezpečovacího zařízení a nouzového 12V osvětlení letištní budovy. Co vidět nejde, je nová podlaha ve skladu budovy.
   Tímto směrem budou směřovat aktivity modelářů v nejbližší budoucnosti. V plánu je totiž pokládka podlahovin v klubovní místnosti. LMK Halenkovice přes zimu posílil i personálně. Do jeho řad se přihlásili dva noví, letecky aktivní, členové (ze Zlína a Uherského Brodu). Kromě zvelebování areálu je také již teď v přípravě hlavní událost roku pro veřejnost - tradiční Model air show, která proběhne 13. června. Nejdůležitější ale je, že se letiště využívá pro pohodové každodenní modelářské létání, to je totiž jeho hlavní účelem.

Velkou fotogalerii a videa z Otevření nebe 2015 od p. Doležala máte k dispozici ...zde.

 
Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015
 
Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015
 
Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015 Otevření nebe 2015