65. výročí osvobození

e-mail hlavní stránka zpět


foto: P. Bieberlová

Z halenkovické obecní kroniky:

    Průběh fronty byl v Halenkovicích rychlý. Fronta se přivalila náhle dne 2. května 1945 před polednem od jihu k západu. Ustupující linie Němců byla slabá. Němci asi do jedenácti hodin dělali hřmot pancéřovými pěstmi, tak, jako kdyby jich bylo mnoho. Po jedenácté hodině se odsouvali směrem ke Žlutavě. OD Košíků a Spytihněvi postupovaly k Halenkovicím rumunské jednotky. Bylo jich mnoho, mnohem více než Němců. Mezi Rumuny a Němci byla mezera asi 1 km, místy i méně. Ustupující Němci se na kratší dobu zastavili, zaujali palebná postavení na cestě u Kuchařice a stříleli na Rumuny. Rumuni začali útočit minami a šrapnely. Přitom stále postupovali vpřed. Němci za krátký čas ustoupili.

   Fronta šla obcí hladce, neboť ústup Němců byl rychlý a boj nebyl tuhý. To bylo pro Halenkovice velmi výhodné. Letadla do boje nezasáhla. Do obce padlo jen několik dělostřeleckých granátů. Byly poškozeny 4 usedlosti. Přitom nezahynul žádný. Byly zabity jen dva kusy dobytka. Postřelen byl František Juřena, Kopec, č.p. 15, který zemřel 3. 5. 1945 v nemocnici v Uherském Hradišti.

   Dle výpovědi Rumunů, z nichž někteří uměli slovensky, měli toho dne 2. května předepsaný postup Jankovice - Halenkovice. Postup dodrželi. Ráno dne 3. května 1945 postupovali Rumuni ze všech částí obce směrem na Žlutavu, Novou Dědinu, celkově směrem severním.

Zdroj - Kniha o Halenkovicích (PaedDr. Marie Kašíková 2004)Oběti 2. světové války z řad halenkovických občanů podle "Knihy o Halenkovicích" a pomníku obětí v parčíku u ZŠ Halenkovice:

Jaromír Drmelka - příslušník RAF - sestřelen nad Biskajským zálivem (+18. 8. 1942)
František Juřena - vězněn v Německu - odsouzen a popraven (+9. 12. 1943)
Jan Navrátil - vězněn v Německu - odsouzen a popraven (+14. 8. 1944)
Josef Kníchal (rodák) - vězněn v Praze - odsouzen a popraven (+červen 1944)
Josef Horka - zemřel v koncentračním táboře Osvětim (+18. 6. 1943)
Jan Daňhel s rodinou - zemřeli v koncentračním táboře
Jan Poláček - zemřel v koncentračním táboře (+22. 3. 1945)
František Juřena - zemřel po postřelení při přechodu fronty Halenkovicemi (+3. 5. 1945)
Filoména Daňková
Petr Gajdošík
Františka Gajdošíková
Jar. Hořínek
Cyril Jašek
Štěpán Juřena
Boh. Kníchal
Josef Kocián


   V letošním roce si připomínáme 65. výročí osvobození naší země od fašistického Německa a ukončení 2. světové války.
   Halenkovice byly osvobozeny 2. května 1945. Při této příležitosti byly starostou obce panem Jaromírem Blažkem a místostarostkou obce paní Jarmilou Tělupilovou položeny věnce u pomníků rumunských vojáků, padlých při osvobozování Halenkovic a obětí 2. světové války z řad halenkovických obyvatel.


65. výročí osvobození 65. výročí osvobození 65. výročí osvobození 65. výročí osvobození 65. výročí osvobození