Slovácké hody ve Spytinově podruhé

e-mail hlavní stránka zpět


text, foto: P. Bieberlová

   Podruhé se obce Halenkovice a Spytihněv v rámci dlouholeté spytihněvské hodové tradice sestersky propojily. Letos se role mladší stárky ujala Anička Gajdošíková z Halenkovic. Její bratr Jan tentokrát přijal roli staršího stárka.

   Role stárků ať už mladšího či staršího jsou velmi významné, neboť mají za úkol starat se o zábavu a veselí nejen chasy, ale také přihlížejících diváků a hostů na hodové zábavě a především hlídat bohatě zdobené hodové právo. A v říjnu 2013 tento úkol připadl rodině Gajdošíkové hned dvojnásob. Anička s Jeníkem skvěle reprezentovali obě naše obce. Určitě přispěli ke sblížení, i když to zpočátku neměli jednoduché. Umožnili mnoha halenkovjákům nahlédnout do hodového dění a seznámit se s ním, protože v Halenkovicích se hody nekonají.

   Bylo velmi příjemné zúčastnit se hodové zábavy a vidět chasu, která se do brzkých ranních hodin baví pohodovým tancem a společenskými hrami. Přestože se obyvatelé obou obcí, jako správní patrioti, čas od času škádlí – jako sousedé se mají rádi a rádi se setkávají nejen na kulturních akcích, ať už na Halenkovicích či ve Spytihněvi.

   Děkujeme Aničce, Jeníkovi a jejich rodině, že nám umožnili alespoň částečně nahlédnout do zákulisí této významné kulturní akce, na kterou jsou obyvatelé Spytihněvi právem tolik hrdí.


Odkaz na velkou fotogalerii ze Spytinovských hodů 2013 na RAJČETI máte k dispozici ... zde.


Spytinovské hody 2013

Spytinovské hody 2013

Spytinovské hody 2013

Spytinovské hody 2013