Nehoda zájezdového autobusu e-mail hlavní stránka zpět


text: Pavlína Bieberlová

   Tento článek vznikl na základě informací poskytnutých lidmi z havarovaného autobusu a jeho účelem je poděkovat všem za úžasnou, rychlou a nezištnou pomoc. Všem zraněným přejeme co nejrychlejší uzdravení a vyrovnání se s tímto nepříjemným prožitkem.


   V pátek 12. února 2010 v dopoledních hodinách došlo v blízkosti slovensko-maďarských hranic k havárii zájezdového autobusu, který vezl rodiče s dětmi z Halenkovic do termálních lázní v maďarském Györu.
   K nehodě došlo na zledovatělé silnici, kdy do autobusu narazil neovladatelný kamion. Zpráva o nehodě se v průběhu pátku objevila ve všech významných médiích jak na Slovensku, tak v České republice.

   Dle oficiálních zpráv došlo k lehkému zranění 9 osob. Avšak každý z účastníků nehody si odnáší velmi nepříjemný zážitek. Jak se shodují všichni cestující, v době pro ně nejtěžší přišel důkaz účasti, lidskosti a solidarity.
   Díky očitému svědkovi události z řad slovenské policie, byly ihned po havárii mobilizovány záchranné složky. Zranění byli převáženi do galantské nemocnice. Ostatní pasažéry ochotně odváželi do tepla na policejní stanici v Galantě řidiči kolemjedoucích automobilů, vozidla policie a hasičů.
   Po zveřejnění se vlna solidarity zvedla i v Halenkovicích a na obecní úřad přicházely nabídky pomoci od mnohých halenkovických občanů. V té době již byl firmou, která zajišťovala dopravu zájezdu, vypraven náhradní autobus.

   Slovenští policisté se k halenkovickým občanům a zejména pak k dětem chovali velmi pohostinně a snažili se tak psychické následky nehody zmírnit. Všem bylo poskytnuto občerstvení, děti se dívaly na pohádky, hrály si, kreslily a vybarvovaly omalovánky, které dostaly od policistů. S nezištnou nabídkou přišel primátor města Galanta Ing. Alexander Mézeš, který cestujícím umožnil návštěvu v nedávno dostavěném aquaparku v Galantě.


  Organizátoři zájezdu, za všechny postižené touto dopravní nehodou, děkují všem, kteří se podíleli na zmírnění následků i těm, kteří nabídli svou pomoc. Přejeme brzké uzdravení panu Kierykovi - řidiči autobusu, který svou pohotovou reakcí zabránil daleko většímu neštěstí.


   tn.cz - Článek o dopravní nehodě doplněný videi z místa nehody a příjezdem do Halenkovic
   tvnoviny.sk - Článek o dopravní nehodě doplněný videem
   ceskatelevize.cz - Krátká zpráva ze zpravodajství České televize