Myslivecký den 2009

e-mail hlavní stránka zpět


foto: RJ

   Po roční přestávce uspořádal myslivecký spolek Podlesí Halenkovice v sobotu 15. 8. 2009 ve svém sídle na Větřáku další Myslivecký den.

   Krásné počasí přilákalo na tuto akci velké množství návštěvníků, pro které byla připravena výstava s mysliveckou tématikou, posezení ve stínu stromů, táborák, možnost občerstvení a také kulinářský zážitek v podobě zvěřinového guláše. Letos si hosté mohli vybrat dokonce ze dvou druhů - srnčího a kančího guláše - každého z nich byl připraven plný kotel. Velký zájem o akci organizátory mile překvapil. I když výčep piva jel na plné obrátky byly chvíle, kdy se u něj vytvořila fronta. Po guláši se během odpoledne také jenom zaprášilo.

   Pro děti bylo připraveno střelecké stanoviště, na kterém si mohly vyzkoušet ostrý zrak a pevnou ruku při střelbě ze vzduchovek do terčů. Velkou atrakcí bylo i koňské spřežení, se kterým do Halenkovic přijel pan Josef Čevora z Nové Dědiny. Bryčka byla neustále plně obsazena a koně Míša a Dáša ji trpělivě tahaly po okolí myslivecké chaty po celé odpoledne. Děti poznaly, že při jízdě na bryčce je to úplně jiné než v autě - sedí se vysoko a musí se pořádně držet. Zážitkem pro ně bylo již samotné seznámení se s koníky a také to, že si je mohly pohladit.

   Výstava, umístěná v sále chaty, prezentovala trofeje zvířat, ukázky loveckých zbraní střelných i chladných, ukázky myslivecké literatury i jedlých a nejedlých hub, nasbíraných v halenkovických lesích.

   Součástí výstavy byla i autogramiáda nové knihy pana Františka Libosvára "Pytláci bez romantiky", kterou si zájemci mohli na místě také zakoupit.


Pytláci bez romantiky Anotace knihy Pytláci bez romantiky

   Počátky pytláctví se datují do období začátku feudalismu. První projevy pytláctví mohly být motivovány z nedostatku potravy, ale také z vrozeného loveckého pudu, který u člověka přetrvává dodnes.
   Vlivem literatury se mnohdy pytláctví romantizuje a pytlák je něco jako lidový hrdina. Při čtení příběhů, které rozhodně nejsou romantické, čtenáře až zamrazí, kam až jsou schopni zajít dnešní pytláci. Už nepytlačí z hladu a bídy, ale většinou pro zisk. Povídky inspirované současností i vzpomínkami pamětníků spojily k odsouzení pytláctví myslivce se všemi, co mají vztah k přírodě a zvěři.


Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den
 
Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den
 
Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den
 
Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den Myslivecký den
 
Fotoalbum...