Sportovní akce

e-mail hlavní stránka zpět


Podzimní házedla 2008

foto: RJ, LMK Halenkovice

   Halenkovické modelářské letiště Vrchovica bylo v sobotu 8 . 11. 2008 místem konání 6. ročníku soutěže s názvem Podzimní házedla. Soutěž, kterou přádá LMK Halenkovice je součástí dvojdílného seriálu "O putovní pohár starosty obce Halenkovice".

   Této soutěže se účastnila družstva mladých modelářů z Otrokovic, Pohořelic a Halenkovic. Kromě výsledků družstev byli vyhlašováni také nejlepší jednotlivci.

   Pravidla jsou jednoduchá. Hodnotí se doba letu házedla od jeho vypuštění po dotyk se zemí. Každá sekunda ve vzduchu je oceněna jedním bodem. V případě, že se soutěžícímu nepovede start a jeho model letí méně než tři sekundy, má v každém kole možnost jedné opravy. Mladí modeláři absolvovali celkem devět letů. Body ze všech kol se sčítají a držitel nejvyššího počtu bodů vítězí. Do součtu družstva jsou pak započítány body čtyřech nejlepších členů každého klubu. Zápolení se letos zúčastnilo 15 soutěžících.

   Zpestřením letošního ročníku byla soutěž dospělých. Zúčastnili se jí vedoucí klubů, organizátoři, dospělí, kteří na soutěž malé modeláře doprovázeli, ale i diváci. Nakonec se této soutěže zúčastnilo 19 startujících. Bylo znát, kdo má jaké zkušenosti. Správně hodit házedlo není totiž jenom tak.

   Každý laik si potom uvědomí, že se jedná o vskutku komplexní sport. Modelář si musí nejprve vyrobit házedlo. Vybírat si může z velkého množství typů, které se liší velikostí i konstrukcí. Po úspěšné stavbě přichází na řadu trénink házení. Každý modelář pak ví, co jeho házedlo při vypouštění na oblohu opravdu potřebuje. A do toho všeho vstupuje velká porce štěstí. I ten nejlepší let může zmařit, ale i prodloužit třeba nečekaný poryv větru. Často tak končí let havárií a destrukcí "soutěžního stroje". Na to jsou však modeláři zvyklí a proto je neodmyslitelnou součástí jejich výbavy rychleschnoucí lepidlo. Po několika minutách může házedlo opět na start.

   Příjemné sobotní dopoledne si na Vrchovici užili mladí i dříve narození. Pro účastníky i hosty navíc připravili halenkovičtí modeláři občerstvení z grilu a v chladném větru přišel k duhu i horký čaj. Podle slov zkušených modelářů byly, až na chladno, pro házedla téměř optimální podmínky. Proto také nejdelší lety trvaly více než čtyřicet sekund.

   První díl letošního - 6. ročníku soutěže je tedy historií. Na pokračování se můžeme těšit příští rok v létě. Tam už se rozhodne o držiteli cenné trofeje.


Výsledky soutěže a další fotografie naleznete na stránkách LMK Halenkovice.


Podzimní házedla 2008 Podzimní házedla 2008 Podzimní házedla 2008 Podzimní házedla 2008 Podzimní házedla 2008
 
Podzimní házedla 2008 Podzimní házedla 2008 Podzimní házedla 2008 Podzimní házedla 2008 Podzimní házedla 2008
 
Fotoalbum...