Dětská policie

e-mail hlavní stránka zpět


Text: R. Krystyníková, foto: P. Bieberlová

   Dne 4. 6. 2010 od 9:00 hodin do 12:00 hodin proběhla na území obce Halenkovice preventivní dopravně-bezpečnostní akce s názvem "Dětská policie", kterou organizoval Městský úřad Otrokovice, odbor silničního hospodářství a Obecní úřad Halenkovice. Akce se uskutečnila na stanovišti v centru obce. Smyslem akce byla především bezpečnost na silnicích. Při kontrole se hlídka zaměřila zejména na technický stav vozidel (i kola), povinnou výbavu, dodržování nejvyšší povolené rychlosti, dodržování zákazu požití alkoholu před či během jízdy, používání bezpečnostních pásů a sedaček, povinnost celoročního svícení motorových vozidel, dodržování bezpečnostních přestávek i nejvyšších povolených hmotností.

   Akce se zúčastnilo 6 dětí ze 4. tříd základní školy v Halenkovicích, a to Dominik Trnavský, Markéta Švejčarová, Karolína Stuchlíková, Ondřej Huťka, Jakub Švec a Jiří Jurásek. Žáky nominovala škola sama. Hlídka se skládala z příslušníků Policie ČR, obvodního oddělení Otrokovice a dopravního inspektorátu, a 3 žáků. Aby se vystřídalo co nejvíce žáků, došlo po hodině a půl ke střídání složení hlídky.

   Ráno v den konání akce se žáci dostavili s pedagogickým dozorem na předem určené místo, kde na ně již čekali policisté. Žáci měli možnost podívat se do služebního vozidla PČR DI Zlín, které je vybaveno kamerovým systémem pro vyhodnocování rychlosti vozidel.

   Bezpečnost dětí byla zabezpečena výstražnými vestami s nápisem Dětská policie.
Děti obdržely upomínkové předměty. Toho, kdo měl vše v pořádku, odměnili žáci drobnými předměty od partnerů akce. K hříšníkům byli dětští policisté shovívaví a většinu prohřešků řešili pouze domluvou. Našli se ovšem i takoví řidiči, kteří se dopustili většího přestupku a byli potrestáni pokutou od skutečných policistů.

   Celkem bylo v rámci akce Dětská policie zastaveno a zkontrolováno 33 vozidel. 28 řidičů obdrželo od dětské hlídky upomínkové předměty. U 5 řidičů byly zjištěny drobné přestupky, které byly na místě vyřešeny domluvou, zejména za nepřipoutání se, nesvícení, chybějící doklady od vozidla a za neodstranění dálniční známky po skončení její platnosti. Žádný řidič nebyl řešen za překročení nejvyšší dovolenou rychlost v obci.

   Partnery akce jsou: Policie ČR, Obec Halenkovice, Teplárna Otrokovice, a.s., Barum Continental, spol. s r.o., Všeobecná zdravotní pojišťovna, DLC Napajedla a.s., ČSAD Vsetín a.s., Dopravní společnost Zlín - Otrokovice, s.r.o., Pipelife Czech s.r.o., Pozemní stavitelství Zlín a.s., PSG a.s., STAVERA, s.r.o., Zlínterm, spol. s r.o. a BESIP.

 
Dětská policie Dětská policie Dětská policie Dětská policie Dětská policie
 
Dětská policie Dětská policie Dětská policie Dětská policie Dětská policie