Mladí halenkovičtí biatlonisté mají za sebou úspěšnou sezónu e-mail hlavní stránka zpět


Text: F. Palla, foto: F. Palla, V. Wozar

   V uplynulé sezóně měl halenkovický klub biatlonu registrovaných 13 žáků od 6 do 15 let. Mimo těchto 13 žáků se v průběhu sezóny vystřídalo na trénincích dalších 8 žáků , které odradila po krátkém čase jedna z disciplin biatlonu - běh.

   Běh je v současném biatlonu hlavní disciplinou, neboť většina závodů je typu rychlostního, kde za každý netrefený terč musí závodník absolvovat trestný okruh.
   Stále populárnější jsou závody s hromadným startem, při kterém všichni závodníci po startu běží spolu a rozhoduje se na střelnici. Zde musí rovněž závodník za každý netrefený terč absolvovat trestný okruh. U tohoto typu závodu je důležitá nejen fyzická kondice, neboť ihned po startu závodnici běží vysokým tempem, ale i psychická připravenost - závodník po doběhnutí na střelnici musí zklidnit tepovou frekvenci a odstřílet bezchybně. Tyto závody tvoří 70% závodů v sezóně.
   Na závodníky jsou kladeny stále větší fyzické nároky, protože v uplynulé sezóně se uskutečnilo hned několik dvojzávodů . Dopoledne probíhaly rychlostní závody a odpoledne stíhací závody s časovými odstupy z dopoledního závodu. Délka trati u žáků ve věku 10 až 11 let je 1 km a střílí 5 ran v leže. U žáků 12 až 13 let je délka trati 2 km a střílí 2x 5 ran v leže. A u poslední kategorie žáků od 14 do 15 let je délka trati 3 km a střílí 5 ran v leže a 5 ran ve stoje.

   Zimní přípravu na letošní sezónu jsme absolvovali 1x týdně v místní tělocvičně ZŠ, a protože přálo počasí a sníh jsme měli i na střelnici na Dolině, vyzkoušeli si žáci během několika tréninků i běh na lyžích.
   Naši závodníci se zúčastnili 8 kvalifikačních závodů českého poháru II. kategorie pro postup do celorepublikové soutěže s názvem ATEX CUP. Dva závody proběhly v Třebíči, Brně a Břidličné, dále jeden závod v Prostějově a Bystřici pod Hostýnem. Na těchto závodech si postup do celorepublikové soutěže ATEX CUPU vybojovali Radek Trvaj, Filip Wozar a Katka Králová.
   Tito závodníci se zúčastnili 4 závodů ATEX CUPU - v Břidličné, ve Zruči u Plzně a dvou v Bystřici pod Hostýnem. Zde se umisťovali v polovině startovního pole. Z těchto závodů si postup na mistrovství republiky vybojovali Radek Trvaj a Filip Wozar.
   Mistrovství republiky proběhlo v Letohradě a na programu byly dva závody, rychlostní závod a závod s hromadným startem. Na těchto závodech obsadil Radek Trvaj 18. a 12. místo z 29-ti startujících a Filip Wozar obsadil 15. a 8. místo z 30-ti startujících.

   Uplynulou sezónu hodnotíme jako velmi dobrou, především proto, že všechny závody jsme odstříleli se starším typem vzduchových zbraní TAU 200. Pouze na mistrovství republiky střílel Filip Wozar s novou zbraní STEYR.
Vzduchová puška STEYR je speciální zbraň, vyvinutá pro biatlon. Vyznačuje se nejen lepší přesností střelby, ale především rychlejším nabíjením, což na jedné střelecké položce představuje zrychlení o 20 sekund oproti starším zbraním TAU 200.

   Pokud se budeme chtít umísťovat na předních příčkách v celostátních závodech, musíme provést postupnou obměnu starších zbraní za tyto nové zbraně. Postupnou z toho důvodu, že pořizovací cena této zbraně je 47 000,- Kč. V nadcházející letní biatlonové sezóně se pokusíme vylepšit výsledky a tím zvýšit účast našich sportovců v celorepublikové soutěži ATEX CUPU.

   Závěrem bychom rádi poděkovali členům klubu za celoroční obětavou práci, závodníkům za úspěšnou reprezentaci klubu a všem příznivcům za poskytnutou podporu v uplynulém roce.Třebíč 11. 4. 2009

Závod v biatlonu Třebíč Závod v biatlonu Třebíč Závod v biatlonu Třebíč Závod v biatlonu Třebíč Závod v biatlonu Třebíč


Prostějov - Zdětín 25. 4. 2009

Závod v biatlonu Prostějov Závod v biatlonu Prostějov Závod v biatlonu Prostějov Závod v biatlonu Prostějov Závod v biatlonu Prostějov


Břidličná 8. 5. 2009

Závod v biatlonu Břidličná Závod v biatlonu Břidličná Závod v biatlonu Břidličná Závod v biatlonu Břidličná Závod v biatlonu Břidličná
 
Závod v biatlonu Břidličná Závod v biatlonu Břidličná Závod v biatlonu Břidličná Závod v biatlonu Břidličná Závod v biatlonu Břidličná


Mistrovství ČR v Letohradě 19. - 20. 9. 2009

MČR v biatlonu Letohrad MČR v biatlonu Letohrad MČR v biatlonu Letohrad MČR v biatlonu Letohrad MČR v biatlonu Letohrad