Výstava Tomáš Baťa – československý selfmademan

e-mail hlavní stránka zpět


text, foto: P. Bieberlová, autoři výstavy

   V pondělí 9. ledna byla do Halenkovic převezena a nainstalována výstava Tomáš Baťa – československý selfmademan.

   Učitelé a studenti ze zlínského Gymnázia Lesní čtvrť v roce 2014 v Baťově vile představili putovní výstavu pro školy, na které několik měsíců pracovali ve spolupráci s Občanským sdružením PANT. Na 12 výstavních panelech, se autoři pokusili zachytit aspoň část z nepřeberného množství dokumentů, fotografií, plakátů a dalších svědků doby.

   Setkáte se s jednotlivými tématy jako např. Rodina a počátky firmy, Expanze do světa, Zaměstnanci, Architektura a rozvoj Zlína, Vzdělávání, Baťa a politika, Firma Baťa v letech 1945 – 2013, a další. Autoři nechtěli studenty zahltit spoustou textů, ale zařadili především velké množství fotografií, obrázků a propagačních a reklamních plakátů.

   Výstavu sestavili: PhDr. Zdeněk Pokluda (UTB Zlín), Mgr. Jana Pešatová a Mgr. Ivana Mišurcová (Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť) Spolupracovali: Mgr. Dagmar Daňková, Mgr. Miroslav Flieger, Mgr. Radek Šipula, Mgr. Jitka Mošťková a David Kefer z Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť. Zajímavé úseky ze života Tomáše Bati a jeho firmy jsou pro návštěvníky zpřístupněny ve vestibulu budovy kulturního domu v průběhu provozní doby úřadu.
Tomáš Baťa v Halenkovicích pobyde až do 29. ledna. Od nás pak výstava poputuje na Žlutavu, do Pohořelic a Novou Dědinu.

   Fotogalerie z přípravy výstavy

Tomáš Baťa – československý selfmademan