Barum Czech Rally 2012 e-mail hlavní stránka zpět


text: RJ
foto: RJ, H. Mikulka


   Ve dnech 31. srpna - 2. září 2012 se ve Zlíně a okolí uskutečnil 42. ročník automobilové soutěže Barum Czech Rally.

   Program soutěže byl složen z několika souběžně pořádaných akcí, jejichž těžiště probíhalo v ulicích krajského města a na sobotních rychlostních zkouškách.

   Pro diváky byla připravena rally veteránů, jízda legendárních vozů Bugatti, v napajedelském zámku byly historické vozy vystaveny.

   Velkou novinkou byly hodinové televizní přenosy z rychlostních zkoušek Slušovice a Maják. Tyto přenosy byly vysílány na sportovních programech Eurosport a ČT4 Sport. Vysílání České televize bylo navíc doplněno o přímé vstupy ze servisní zóny a ze zázemí soutěže. V plánu byly celkově čtyři hodiny přímých přenosů a další sestřihy, které se vysílají po skončení soutěže.

   Přes Halenkovice procházely dvě nedělní rychlostní zkoušky (RZ 10 a 13). Letos se startovalo na Bělově a vozy projížděly tradiční trať přes Žlutavu a Halenkovice do Kostelan.

   Program soutěže přilákal velké množství soutěžících i diváků z celé Evropy. Na tratích bylo možné vidět tři mistry světa (J. Hanninen, T. Arai, A. Aigner) a celou plejádu jezdců se zkušenostmi ze světových rally. V soutěži se neztratili ani čeští jezdci. I z hlediska rozmanitosti techniky byla soutěž pestrá, ale na špici se pohybovaly zejména vozy Škoda Fabia S2000.

   Celou soutěž provázelo proměnlivé počasí s občasným deštěm, na některých sobotních RZ se objevila i mlha.

   Halenkovické rychlostní zkoušky přišly na řadu v neděli. Trať byla uzavřena od brzkého rána. V letošním roce se na Halenkovicích neočekávalo velké množství diváků. Ti byli, v porovnání s minulými ročníky, z bezpečnostních důvodů dál od trati. Divácký zájem zejména v centru obce byl ale velký. První halenkovická RZ proběhla bez problémů, za zmínku stojí odstoupení Václava Pecha pro technickou závadu na jeho atraktivním voze Mini. V průběhu této RZ sprchlo.

Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012
 
Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012
 
Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012


   Druhá halenkovická rychlostní zkouška přinesla dramata. To sportovní, v podobě odstoupení Jana Kopeckého, bylo ve srovnání s tím, co se odehrálo mezi výjezdem z lesa od Žlutav a Rektorovým žlebem, malicherné.

   Vůz Subaru Impreza STi st. č. 32, posádky Kopáček-Singer, nezvladatelně vlétl do skupiny diváků, z nichž jeden nehodu nepřežil a druhý byl převezen do nemocnice. Jedná se o obrovskou tragédii. Diváci nestáli v zakázaném prostoru.

   Tato událost byla v médiích dostatečně komentována.

   V reakci na tuto zprávu byla halenkovická RZ13 zrušena. Následně ředitelství předčasně ukončilo celou soutěž, včetně přímého přenosu poslední rychlostní zkoušky.

   Závěrečný ceremoniál před Velkým kinem ve Zlíně proběhl v tichosti, bez oslav. Vítězné posádky i diváci uctili památku čtyřiapadesátiletého muže ze Semilska minutou ticha.

   Policejní vyšetřování tragédie na místě probíhalo do odpoledních hodin. Jeho výsledky dosud nejsou známy.


Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012 Barum rally 2012