Barum rally 2008

e-mail hlavní stránka zpět


foto: RJ, Marek Kotolan, Miroslav Mikulka, Martin Pospíšil, Veronika Janečková

   Je večer, neděle 24. 8. 2008. Na parkovišti pod obchodním domem ve Zlíně odpočívají závodní stroje, které ještě před několika desítkami minut sváděly souboje o vteřiny na tratích rychlostních zkoušek. Cílová rampa osiřela. Proudy aut odváží fanoušky motoristického sportu ze Zlína do všech stran. Některé čeká dlouhá cesta, jiní budou doma brzy. 38. ročník Barum rally se stal historií. Z téměř stovky startujících cílem projelo padesát posádek. Dojet do cíle této soutěže je vždy úspěchem a tento rok to platilo obzvláště.

Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08

   Letošní ročník sliboval velkou podívanou. Na startu se objevilo 96 posádek z nichž 22 startovalo se závodními vozy S2000. Nikde na světě dosud nebylo možné vidět takové množství těchto speciálů. Kdo chtěl pomýšlet na nejvyšší příčky, musel tímto vozem disponovat. Za volanty soutěžních vozů se objevily hvězdy šampionátu IRC (Intercontinental Rally Challenge) Freddy Loix, Nicolas Vouilloz, Anton Allen, Giandomenico Basso a mnozí další. Proti nim stáli miláčci domácího publika Roman Kresta, Václav Pech, Pavel Valoušek, Josef Peták, Jarin Orsák a další. Tato soutěž je u nás považována za vrchol sezony. Tomu odpovídalo i množství doprovodných akcí, rozhlasových i televizních reportáží a autogramiád, které se ve Zlíně a jeho okolí konaly.

Václav Pech - Petr Uhel
 

   Soutěž začala již v pátek večer městskou rychlostní zkouškou. Na trať se nejprve vydaly posádky s historickými závodními auty, jejichž výkony si ničím nezadaly s kolegy na moderních strojích. Noční RZ vedla tradičně centrem Zlína přes autobusové nádraží a sledovaly ji desetitisíce diváků.

 
Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08


   V sobotu se soutěž odehrávala kolem Zlína a Slušovic. Náročné rychlostní zkoušky zredukovaly počet posádek na 67. Mezi těmi, kdo odstoupili byla i česká "želízka v ohni" Roman Kresta (havárie), Václav Pech a Jaromír Tarabus (technické problémy).


Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08


   Nedělní zkoušky probíhaly v okolí Otrokovic. Dvě z nich procházely i Halenkovicemi. V letošním roce se rychlostní zkoušky Halenkovice jely v opačném směru než tomu bylo doposud.
   Již v sobotu večer halenkovičtí hasiči podle instrukcí vedení soutěže vyznačovali na svém úseku trať. Požární dozor a pořadatelská služba v průběhu nedělních rychlostních zkoušek byla zabezpečována také členy SDH Halenkovice a jejich technikou.


Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08


   Rychlostní zkoušky 12 a 15 "Halenkovice" proběhly bez vážnějších problémů. Diváci se nacházeli zejména na doporučených diváckých místech na Hradské, Dolině a Pláňavách. Menší skupinky diváků si hledaly dobrá místa ke sledování průjezdů kolem celé trati. I letos na zlínsko zavítalo mnoho příznivců rallysportu ze zahraničí. Atmosféru soutěže podtrhovali i piloti vrtulníků s kamerami. Jejich průlety při doprovodu soutěžních vozů vypadaly téměř jako předvádění při leteckém dnu.
   Velké očekávání vyvolala také světová premiéra vozu Škoda Fabia S2000. Diváci ji měli možnost poprvé vidět na trati - prozatím jako vůz předjezdce, kterým nebyl nikdo jiný než Jan Kopecký - jeden z našich nejlepších soutěžních jezdců.


Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08 Barum rally 08


   Vítězi halenkovických rychlostních zkoušek se stali Bryan Bouffier / Xaver Panseri (RZ 12) a Nicolas Vouilloz / Nicolas Klinger (RZ 15). Naopak v dobrém vzpomínat na průjezd halenkovickými rychlostními zkouškami asi nebudou například jezdci Anton Alén a Peter Gavlák, jejichž vozy se v RZ 12 zastavily pro technické problémy, Pavel Krbec zde dokonce ztratil kolo. V RZ 15 si nejúspěšnější z českých jezdců Pavel Valoušek vyzkoušel jízdu bez posilovače řízení a málem tak přišel o svou čtvrtou pozici celkově.

   Po průjezdu posledních posádek se soutěž přesunula zpět do Zlína, kde proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů. Neděle se pomalu chýlila ke konci, a ze závodní trati slavné soutěže se staly opět obyčejné halenkovické silničky, nově poznačené černými stopami rychlých kol.

   Pořadí 38. ročníku Barum rally

  1. Loix Freddy / Buysmans Robin B / B Peugeot 207 S2000
  2. Vouilloz Nicolas / Klinger Nicolas F/ F Peugeot 207 S2000
  3. Bouffier Bryan / Panseri Xavier F / F Peugeot 207 S2000
  4. Valoušek Pavel / Hrůza Zdeněk CZ / CZ Peugeot 207 S2000
  5. Travaglia Renato / Granai Lorenzo I / I Fiat Grande Punto S2000
  6. Tóth János / Tagai Robert H / H Peugeot 207 S2000
  7. Rossetti Luca / Chiarcossi Matyek I / I Peugeot 207 S2000
  8. Peták Josef / Benešová Alena CZ / CZ Peugeot 207 S2000
  9. Solowow Michal / Baran Maciej PL / PL Peugeot 207 S2000
10. Odložilík Roman / Odložilík Pavel CZ / CZ Peugeot 207 S2000