Model air show 2015

e-mail hlavní stránka zpět


text: RJ
foto: RJ, p. Doležal


   V sobotu 13. 6. 2015 se uskutečnil již devátý ročník Model air show, který pro modaláře a širokou veřejnost pořádá Letecko modelářský klub Halenkovice ve spolupráci s LMK Otrokovice. I letošní ročník byl koncipován jako pohodový víkend pro modeláře se sobotním komentovaným programem pro veřejnost.

   Pro hlavní program byly připraveny obvyklé statické i letové ukázky modelů letadel doprovázené erudovaným komentářem, dětmi oblíbená soutěž házedel a přelet skutečných letadel. To vše zarámováno příjemným, každoročně se zdokonalujícím prostředím modelářského letiště na Vrchovici.

   Komentovaný program letecké show byl zahájen ve 13:00 hod. Nad Halenkovicemi vládlo letní počasí a vál vítr. Nevadila by ani tak jeho síla, mírným problémem pro letový provoz byl jeho směr – foukalo totiž kolmo na vzletovou dráhu, modeláři tak při vedení modelů museli počítat s horšími podmínkami zejména při vzletu a přistání.
   To co je jednomu na obtíž, jinému udělá dobře. Letní větřík s povděkem kvitovali diváci, které chladil od žhnoucích slunečních paprsků. Jako úkryt před letním sluncem jim přišlo vhod zejména posezení u letištní budovy, chráněné maskovací sítí a vybavené sortimentem točených nápojů téměř na dosah ruky. Pro některé z diváků byla show místem, kde strávili celý den, jiní se přišli podívat jen na chviličku, pro další byla jednou ze zastávek cyklistického nebo pěšího výletu.

   Samotný program byl pestrý a zajímavý. Bylo zde možné vidět aerovleky obřích modelů, předvedení skupinové slétanosti a ukázky akrobacie modelů moderních i historických letadel. Nad letiště, v rámci programu, několika nízkými průlety zavítal skutečný letoun Zlín Z-326 Trenér, z Kroměříže. Do vzduchu odstartoval také bonbónový bombardér, který pro děti shodil dva náklady sladkostí. Velkým překvapením byl přílet dvou skutečných letounů Zlín, z nichž jeden (Z-326) už diváci viděli v předešlé ukázce, ale druhý, Zlín Z 50M, byl opravdovou lahůdkou, která se tak často nevidí. Jedná se totiž o akrobatický speciál, kterého bylo ve verzi M v otrokovickém Moravanu vyrobeno jen několik málo kusů. Také tento letoun do Halenkovic zavítal z Kroměříže, kde týden po konání halenkovické akce proběhlo Mistrovství ČR v letecké akrobacii. Pilot stroje návštěvu nad Vrchovicí pojal jako trénink a přítomným divákům i modelářům předvedl plnohodnotnou akrobatickou sestavu. S vděčným publikem se při odletu neloučil obvyklým máváním křídel, ale řadou výkrutů.

   Organizátoři se, kromě péče o diváky, snažili co nejlépe postarat i modeláře. Kromě perfektně připraveného areálu s krásně upravenou vzletovou a přistávací drahou, pro ně byly vyhlášeny ankety, zohledňující letové ukázky nebo provedení modelů. Jako novinka byla pro vítěze určena soška válečného pilota RAF, kterou vytvořil a věnoval pan Vičánek.

   Letošní hlavní modelářská událost je úspešně za námi, diváci i hosté mohou být spokojeni. Halenkovičtí modeláři, díky dlouholetým zkušenostem z organizování této akce, nikomu nedali poznat, že se jim v letošním roce nevyhnuly problémy technického charakteru, které museli během programu operativně odstraňovat. Vůči divákům i hostujícím modelářům byli stále vstřícní, ochotní a usměvaví – za to, ale zejména za celou organizaci akce, je jim třeba složit velkou poklonu. Už teď se můžeme těšit na jubilejní, desátý ročník Model air show Halenkovice.

Velká fotogalerie ...zde.
Více fotogalerií ...zde.
 
Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15
 
Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15
 
Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15
 
Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15 Model air show 15