XI. Model air show

e-mail hlavní stránka zpět


text, foto: RJ

   Jedenáctý ročník Model air show Halenkovice se uskutečnil v sobotu 10. června 2017. Také letos nesla tato akce podtitul „Setkání modelů značky ZLIN“.
   Od pátku se na okraji modelářského letiště začal tvořit stanový a karavanový tábor. Modelářů a jejich rodin, kteří se rozhodli strávit v Halenkovicích celý víkend, bylo opravdu hodně. Páteční večer byl pohodový. Členové LMK Halenkovice dokončovali přípravu areálu letiště na sobotní komentovaný program, modeláři mohli v takřka ideálním počasí zalétávat své stroje.

   Sobota, hlavní den akce, však nezačala ideálně. V minulých letech začínal komentovaný program až v odpoledních hodinách, letos byl začátek akce naplánován už na 10:30 hod. Do původních plánů ale promluvilo počasí. Od rána bylo nad Halenkovicemi zataženo hustou oblačností, ze které se na letištní plochu snášel vytrvalý déšť. Vyhlídky na zlepšení počasí sice byly, ale dodržení času zahájení programu bylo ohroženo. Nepříznivé počasí bohužel přineslo postupné zrušení dopoledních letových ukázek skutečných letadel.

   V 11:30 hod. se povětrnostní podmínky nad letištěm zlepšily a program byl zahájen. V rámci něj mohli diváci zhlédnout krásné letové ukázky modelů poháněných elektromotory, spalovacími motory i turbínami. K vidění byl i zajímavý funkční model paraglidu. Ozdobou programu byla ukázka slétanosti dvou modelů Zlin Z 43, doprovázená zvukovým a hudebním podkresem. Poutavé byly akrobatické lety modelů nejrůznějších typů a měřítek. Počasí nad letištěm se nakonec umoudřilo a vysvitlo slunce. Jedinou nepříjemností, zejména pro modeláře, byl nárazový vítr, který navíc soustavně měnil svůj směr. Účastníci akce ale prokázali své pilotní umění a jistou dávku odvahy a v předvádění svých modelů pokračovali.

   Tradiční účast skutečných létajících strojů obstaral, stejně jako v minulých letech, ultralehký vrtulník CH-7 Kompress. Jeho letošní vystoupení bylo dynamičtější a delší a vynahradilo tak absenci strojů, které nemohly v úvodu akce přilétnout. Vrtulník na letišti nakonec přistál a po dobu jedné hodiny byl i vystaven k prohlédnutí.

   Také modely byly vystaveny. Jednou z dominant stojánky byl plně funkční model zemědělského letounu Z 37 Čmelák, provedený do nejmenších detailů – tento stroj bohužel z legislatvních důvodů nemohl jeho majitel předvést ve vzduchu. Modelů, jejichž předlohou bylo některé z letadel značky Zlin se sešlo více než deset, k prohlídce ale byly připraveny i desítky dalších strojů nejrůznějších značek a jedna létající čarodějnice.

   Pro diváky byl připraven kompletní servis – udírna, točené nápoje, guláš, dětský koutek, lavičky i stín. V průběhu odpoledne se na Vrchovici vystřídaly téměř tři stovky hostů.
   Komentář poskytoval důležité informace o dění na vzletové dráze i na obloze. Bohužel i zde došlo k jedné smutné změně. Mikrofon už nedržel pan Karel Galatík, který nás navždy opustil letos na konci zimy. Vzpomínce na tuto dobrou duši a dlouholetého spolupracovníka halenkovických modelářů byla věnována nástěnka na letištní budově.

   K ukončení letových ukázek komentované části došlo z důvodu silné přeháňky. Po jejím skončení se ale znovu poletovalo až do večera - to už bylo pěkně. Poslední účastníci letošní Model air show opustili Halenkovice až v neděli.

Fotogalerii akce máte k dispozici ...zde.