Otevření nebe 2016

e-mail hlavní stránka zpět


text: RJ

   Začátkem jara se ke svým venkovním aktivitám vrací i modeláři. Na létání to sice ještě nebývá, ale plány na další letovou sezónu už mívají jasné obrysy. Termíny se musí potvrdit, už z toho důvodu, že se modelářské letiště na Vrchovici stalo oblíbeným místem pro konání spousty akcí, které s modelařinou úplně nesouvisí.
   Letošní otevření nebe bylo naplánováno na sobotu 9. 4. Moderní technologie umožňují lidem spoustu nového a zajímavého, ale šéfuje nám tu přece jenom pořád příroda. A ta si letos řekla, že nebe nad letišťátkem nenechá otevřít. Co se dalo dělat. Ne že by zrovna padaly trakaře, ale ale na létání to prostě nebylo. I přes to se pár odvážlivců dostavilo a nakonec možná nelitovali. Letištní klubovna umí být útulným místem pro klábosení, a že se toho za zimu nastřádalo hodně, řečnilo se dlouho. Žízeň a hlad bylo čím zahnat, tak proč ne?

   Nic netrvá věčně, a i letos jaro nakonec pomyslné žezlo od paní zimy převzalo. Modeláři tak zkusili repete. A tentokrát to vyšlo.
   Nedělní létání, které se na Vrchovici odehrálo 8. 5., bohatě vynahradilo uplakanou sobotu. Ideální počasí, pohodová atmosféra a příležitost k obnovení letových návyků si nenechalo ujít spoustu fandů létání. K vidění byly staří známí se svými lety ověřenými stroji, ale nechyběly ani novinky, které spatřily světlo světa letošní zimu.
   V poslední době bývají ozdobou modelářských akcí nejen v Halenkovicích pánové J. Vičánek a J. Berg, se svým skupinovým létáním. Do minulého roku pro tato vystoupení používali trochu nesourodé modely (Piper Cub a Cessna 172). Postupem času se dohodli na stavbě dvou modelů, jejichž předlohou byl čtyřmístný jednomotorový letoun Zlin Z43. Ten byl dlouhá léta vyráběn v letecké továrně Moravan Otrokovice. Modely tak symbolizují náš region a také umění českých leteckých konstruktérů.
   V tu květnovou neděli se létalo až do večera - nebe nad Vrchovící bylo pro rok 2016 konečně opravdu otevřeno.

Fotogalerie od pana Doležala