Model air show 2016

e-mail hlavní stránka zpět


text, foto: RJ

   Desáté výročí bývá příležitostí pro bilancování a hodnocení. Halenkovičtí modeláři měli letos příležitost ohlédnout se za desetiletí trvající tradici konání modelářských setkání, která nesou název Model air show. Tato setkání mívala zprvu podtitul „Slet vícemotorových modelů“, který se postupně z názvu akce vytratil. Ale nezměnil se jen název. Skromné podmínky sletů, jejichž první ročníky se odehrály na bývalém zemědělském letišti na Drahách, pod několika stany, se změnily na akci, opírající se o zázemí vlastního modelářského letiště, které se partě halenkovických nadšenců podařilo vybudovat na Vrchovici. Pověst akce, klubu a letiště se za ta léta dostala do povědomí modelářů z celé naší země i zahraničí.

   10. Model air show se uskutečnila v sobotu 11. června 2016. Letošní ročník byl věnován historii leteckých továren Moravan Otrokovice a Let Kunovice, které neodmyslitelně patří k průmyslové tradici našeho regionu.
   Zamračená obloha, ze které tu a tam spadla i dešťová kapka, zřejmě mohla někoho odradit, postupně se ale vyčasilo a areál letiště se modely i diváky zaplnil. Počasí nakonec umožnilo bez omezení absolvovat plánovaný program komentovaných modelářských vystoupení, letových ukázek skutečných letadel i oblíbené dětské soutěže s házedly.

   Nad letištní plochou se letos v dynamických ukázkách představily modely poháněné spalovacími motory, elektromotory i proudovými motory. Všechny stroje si bylo možné detailně prohlédnout na stojánce modelů. Skutečné letouny reprezentovala krásná ukázka Zlinu 326 Trenér, který na své cestě z Bratislavy na domovské letiště v Praze Letňanech předvedl svou eleganci a letové vlastnosti právě nad Halenkovicemi. Dalším skutečným strojem byla UL replika letounu L 60 Brigadýr. Zajímavou letovou ukázku, s přistáním na letištní ploše, obstaral UL vrtulník CH-7 Kompress.

    V rámci programu proběhla i tradiční soutěž o nejkrásnější model a letovou ukázku. Akce se nakonec stala zastávkou nebo cílem více než dvou stovek diváků, z nichž někteří strávili na letišti celé odpoledne, jiní se přišli podívat, občerstvit se a pokračovat k cíli své sobotní cesty. Model air show 2016 se každopádně úspěšně zařadila ke svým devíti předchůdkyním.

Velká fotogalerie, 1. část
Velká fotogalerie, 2. část

úklid

úklid

úklid