hlavní stránka

Potápěč v Halenkovicích

foto, text: - J. Gabrhelík, foto: D. Králík

   Po stížnostech od občanů obce Halenkovice, jsme byli nuceni zajistit nové odběrové místo na vodu, kde bychom mohli kdykoli doplnit naši CAS.
   Jelikož při napouštění vody z vodovodního řadu docházelo k znečištění vody rzí, která je v potrubí a při velkém odběru dochází k odplavení těchto nečistot. Tyto pak znepříjemňují život místním obyvatelům, protože jim teče špinavá voda s malým tlakem.

   Po domluvě s panem starostou jsme se podívali na starou vodní nádrž v centru obce, zda by se nedala využít pro tento účel. Po mnoha rozhovorech s místními pamětníky jsme nezjistili zhola nic. Nikdo neví jak je nádrž velká, jak stará, kdo ji stavěl a jiné důležité věci. Nezbylo nám nic jiného než si zjistit sami alespoň její velikost a stav. Rozhodli jsme se, že nádrž vyčerpáme.

   Na čerpání jsme nasadili CAS32T138 a začali jsme vyčerpávat. K našemu údivu klesla hladina asi o necelých 50cm a na této úrovni se i za stálého čerpáni hladina zastavila. Zjistili jsme jen, že tudy cesta asi nepovede.

   Jediná otázka tedy byla, jak dovnitř, když je nádrž plná vody. Jeden z našich dobrých kamarádů, jmenovitě David Králík, je potápěč, tak jsme jej poprosili, zda by se do té naší nádrže nepodíval. David nám na naši prosbu velmi rád vyhověl.

   26. 8. 2009 dojel se svou výbavou k nádrži a ponořil se do jejich útrob. Na zdokumentování si dovezl podvodní fotoaparát. Asi po 20 min. se vynořil a začal nám popisovat jak to tam vypadá. Musíme konstatovat, že jsme sami nečekali co nám sdělí. Uvnitř nádrže jsou ještě dřevěné vzpěry, které držely bednění. Tyto vzpěry jsou jako nové, zdi i strop jsou také v perfektním stavu. Dnes již víme, že byla postavena asi před II. sv. válkou. Její velikost, která nás překvapila asi ze všeho nejvíc, činí 11 x 5m. Hloubka vody je skoro 3m.

   Takže máme nové odběrové místo, kam přijde umístit ponorné čerpadlo s výtlakem 1000l/min a přívod elektřiny k němu.
   Tímto bychom rádi poděkovali Davidu Králíkovi za velkou ochotu a pomoc, obci a panu starostovi za velmi rychlé a vstřícné řešení našeho problému.


Potápěč v Halenkovicích Potápěč v Halenkovicích Potápěč v Halenkovicích Potápěč v Halenkovicích Potápěč v Halenkovicích
 
Potápěč v Halenkovicích Potápěč v Halenkovicích Potápěč v Halenkovicích Potápěč v Halenkovicích Potápěč v Halenkovicích