hlavní stránka

Výcvikový den

text, foto: SDH Halenkovice

   28. 9. 2012 pořádalo naše JSDH, společně s družebními JSDH Halenkov, JSDH Otrokovice a spřáteleným JSDH Oldřichovice, výcvikový den. Výcvik byl směřován na práci v zakouřeném prostředí za použití DT, záchranu osob + první pomoc, vynesení a chlazení tlakových láhví + taktiku zásahu.

   Cvičení se uskutečnilo na myslivecké chatě Větřák. K zakouření byl použit zadymovák používaný běžně na diskotékách. Jako figuranti byli nasazeni členové našeho SDH + některé děti (vlastní) a 2 naše kamarádky, které nám tímto pohly. Figuranti měli maskována různá zranění a byli umístněni na různá místa po celé myslivně, někteří i důmyslně schováni. V prostoru se také nacházelo několik tlakových láhví.

   Samotný výcvik začal na naší hasičské zbrojnici, kde byli hasiči seznámeni s tématem cvičení. Bylo řečeno pouze, že se v objektu nachází lidé, neznámo kolik, jen, že jsou to ženy, děti i muži, že je objekt zakouřen a že jsou v něm tlakové láhve, které je nutno vynést a chladit. Po seznámení s plánem výcviku se jednotky odebraly na místo k myslivecké chatě.

   Jednotky se rozdělily do dvou týmů a to Halenkovice - Halenkov a Otrokovice - Oldřichovice. Při těchto cvičeních jde hlavně o to, jak dovedou jednotky spolupracovat při různých situacích. Jako první zasahovaly jednotky Otrokovic a Oldřichovic. Společně evakuovaly raněné, tlakové láhve a provedly předlékařskou pomoc. Tyto jednotky prováděly zásah za plného zakouření prostoru. Jako druhé zasahovaly jednotky z Halenkovic a Halenkova.

   Objekt byl znova zakouřen a figuranti se rozešli na svá místa, o kterých hasiči nevěděli. Po příjezdu na místo se velitelé jednotek domluvili na postupu a průběhu zásahu. JSDH Halenkov pro usnadnění zásahu nasadilo přetlakový ventilátor. Po ukončení cvičení proběhlo vyhodnocení a po té společné občerstvení a posezení na hasičárně.
S výcvikem byly všechny jednotky velmi spokjeny.

Použitá technika při výcviku:

JSDH Halenkovice: CAS32 Tatra 138, DA Opel Movano + zdravotnický materiál
JSDH Halenkov: CAS24 Liaz K 101 + přetakový ventilátor, zdravotnický materiál
JSDH Otrokovice: CAS32 Tatra 815, CAS8 Avia75, OA Land Rower
JSDH Oldřichovice: CAS24 Škoda 706 RTHP

   Poděkování patří mysliveckému sdružení za zapůjčení prostor, JSDH Otrokovice za zapůjčení zadymovacího zařízení, starostovi obce za schválení a podporu tohoro projektu a zúčastněným JSDH.


Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den
 
Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den
  
Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den
 
Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den Výcvikový den