Varhanní koncert e-mail hlavní stránka zpět


text: J. Tělupilová

   V neděli 13. října 2013 se v kostele sv. Josefa uskutečnil koncert, který byl součástí VII. ročníku Českého varhanního festivalu.

   Prostřednictvím tohoto festivalu pořadatelé vyhledávají historické varhany v nejrůznějších místech naší země. České historické varhany patří ke kulturnímu dědictví. I varhany v halenkovickém kostele sv. Josefa k takovým náleží. Byly zhotoveny Františkem Šindlerem v roce 1793. Jsou ve výborném stavu, jak nás upozornil varhaník a dirigent pan Adam Viktora, který koncertuje po celé Evropě a působí jako poradce při restaurování významných historických varhan.

   Pan Adam Viktora pří koncertu doprovázel sopranistku Gabrielu Eibenovou, která posluchače okouzlila svým zpěvem. Zejména v písni Ave Maria od France Schuberta. Předneseny byly dále skladby od Johanna Sebastiana Bacha, Claudia Monteverdiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka, Ludviga Ernesta Gebhardiho a Georga Muffata. Hudební zážitek to byl mimořádný.

   Po koncertě uspořádal pan Viktora ještě u varhan malou přednášku. Odpověděl i na všechny všetečné dotazy návštěvníků. Toto nedělní odpoledne bylo pěkným hudebním zážitkem. Také jsme si mohli uvědomit, že na naše varhany můžeme být právem pyšní.


Fotogalerii z Varhanního koncertu máte k dispozici ...zde.
Podrobné informace o koncertu a účinkujících máte k dispozici ...zde.