Otevření nebe 2014

e-mail hlavní stránka zpět


text: RJ
foto: Z. Hadač, V. Janečková


   Přestože letové podmínky jsou díky letošnímu slunečnému začátku jara nějaký ten den takřka ideální, otevřeli halenkovičtí modeláři nebe nad svým klubovým letištěm až v sobotu 12. dubna. A nebyli na to sami. Pomoct jim přijelo spoustu modelářů z blízka i daleka a podívat se přišlo také mnoho diváků. Nebylo se čemu divit, vždyť obloha nad Vrchovicí byla prozářena jarním slunkem a na duben bylo i relativně teplo. Ideální podmínky pro příjemnou sobotní vycházku nebo výlet.

   Letový provoz byl zahájen v deset hodin dopoledne a jediné co mohlo piloty jen trošičku pozlobit byl obvyklý vrchovicový vítr.
   Už při příchodu si každý všimnul novinky. Vzletová a přistávací dráha byla od stojánky modelů a prostoru pro diváky oddělena novou bezpečnostní sítí, která nahradila oranžové plastové oplocení, využívané až do minulého roku. Pořízení tohoto, na podobných akcích čím dál častějšího bezpečnostního prvku, přineslo divákům, zejména menšího vzrůstu, možnost mnohem lepší viditelnosti na modely během startů a přistání. S původním oplocením mívali problémy i piloti, kterým jeho výrazná oranžová barva opticky zužovala VPD. Pořízení sedmdesátimetrové sítě a nosného lana nebylo levnou záležitostí a povedlo se zejména díky sponzorskému daru společnosti Barum Continental. Ukotvení a stojiny si vyrobili halenkovičtí modeláři sami. Síť a její konstrukce je lehká a snadno demontovatelná.

   Kromě opět pěkně připraveného areálu s kvalitním trávníkem a bufetem byly k vidění i zajímavosti. Návštěvníci akce mohli shlédnout stend, na kterém jeden z účinkujících modelářů prováděl záběh invertního, dvouválcového, čtyřtaktního motoru. Velkým překvapením nejen pro diváky ale i pro mnohé modeláře bylo několik vystoupení jednoho z nejmladších RC pilotů v naší zemi. Pětiletý klučina, který do Halenkovic přijel se svým tatínkem z Brna, předvedl své pilotní umění s modelem letounu L39 Albatros a akrobatickým strojem Jak 54, se kterým prováděl bravurní akrobatické letové ukázky. V zákulisí se povídalo, že tento mladý talent začínal poletovat už ve dvou letech s interiérovými vrtulníky. V rámci bohatého programu se ve vzduchu objevila spousta dalších krásných a precizně vedených modelů, lišících se velikostí i typem pohonu. Modeláři si pohodové odpoledne určitě užívali.

   První letošní akce se členům LMK Halenkovice vydařila na jedničku. Už teď se můžeme těšit na Model air show 2014, která se na Vrchovici uskuteční 7. června. Tak nashledanou v červnu!


Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014
 
Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014
 
Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014
 
Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014 Otevření nebe 2014